Operations Management Suite Office 365 Solution Preview Artık Galeride

Merhaba,

Bu yazımda OMS’ e  gelen yeni solution(çözüm) dan bahsedeceğim. OMS hakkında bilgi sahibi değilseniz daha önce yazmış olduğum yazıları okuyabilirsiniz. Bu yeni haber aslında Office 365 kullananları sevindirecektir. Galery içerisine artık Office 365 Solution (Preview)  geldi. Bende bu yazımda Office 365 Solution (Preview) ekleyip inceleyeceğim.

Add ile solution ekliyoruz.

1

 

İlgili çözümü ekledikten sonra tekrar Home işaretini tıklıyorum . Çözümün eklendiğini görüyoruz ve bize yapılandırmamız gerektiğini söylüyor . Office 365  tıklıyoruz.

2

 

Daha önce Overview > Settings kısmını inceleyen veya hali hazırda OMS kullananlar farkı hemen göreceklerdir. OMS’ e bağlayabileceğimiz kaynaklar arasına Office 365 geldiğini göreceksiniz.

 

3

 

Bu çözümü OMS’ e bağlayabilmek için ne gibi izinlere ihtiyaç duyduğunu belirtiyor, kabul et diyorum ve Office 365 tarafında yetkili bir kullanıcı hesabı giriyorum.

 

4

 

İlk olarak belirtmek istediğim aşağıdaki log un düşmesi benim yapımda 2 saati buldu. Çok hızlı tepki beklemeyiniz. Zaten ilk eklediğinizde size bu durumu belirtiyor. Bildiğiniz gibi OMS deki bu şekiller interaktif . Tıklayarak içine giriyoruz.

5

Bize ayrı sütunlar altında Exchange Online, Sharepoint Online ve Azure Active Directory aktivitelerini gösteriyor. Daha detaylı incelemek isterseniz her bir bölüm ayrı ayrı tıklanabilir ve detaylı bir inceleme yapılabilir. Örneğin Exchange Aktivitesi altındaki HardDelete tıklayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. OMS’ in beğendiğim bir diğer tarafı ise dashboard kısmıdır. Normalde SCOM veya diğer bu tarz ürünler ile bu şekilde görsel dashboard lar oluşturabilmek çok zor ve zahmetli iştir.

 

6

 

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.