Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 3

Merhabalar ,

Bir önceki bölümümüzde Exchange Online ile Azure RMS’ i entegre etmiştik.  Şimdi ise Office 365 admin portal üzerinde nasıl kural tanımlayabileceğimizi göreceğiz ve Azure RMS yardımı ile Exchange Online tarafında nasıl güvenlik önlemleri alabileceğimize yönelik  örnek yapacağız.

İlk olarak https://portal.office.com ile oturumumuz açıyoruz. Daha sonra admin i tıklıyoruz ve Dashboard altında Admin > Exchange açıyoruz. Aşağıdaki gibi ekran sizi karşılayacak. İşlemlerimize başlamak için Mail Flow sekmesine geliyoruz. Rules altındaki artı(+) tıklıyoruz. Create a new rule ile yeni bir kural oluşturacağız.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir panel açılıyor.Kuralımıza isim veriyoruz.

Bu kuralı kime uygulayacağımızı belirtiyoruz ve hangi şablonu uygulayacağımızı belirtiyoruz. ( Şablon oluşturmayı göreceğiz ) Daha sonra kuralımızı kaydediyoruz.

Kuralımızı hd@hasandimdik.info için yazmıştık. Testimizi yapalım

Maili attıktan sonra normalde aşağıdaki gibi görünüyor. Dikkat ettiyseniz uyarı çıkardı ( Fotoğraf telefondan çekilmiştir)

Birde ekran görüntüsü almayı deneyelim.Uyguladığımız kuraldan dolayı ekran görüntüsü almak istediğimizde aşağıdaki gibi gözükmektedir.

Azure RMS ile mail tarafında bir çok aksiyon alabiliyorsunuz. İsterseniz maillerin şifreli olarak gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz. Şirket politikasına göre bu kurallar değişiklik gösterebilir.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.