Azure Rights Management Services Kurulum ve Konfigürasyonu | Bölüm 1

Merhabalar,

Enterprise Mobility Suite yazı serimize Microsoft Azure Right Management Service ile devam ediyoruz. Terim olarak baktığımızda aslında uzun zamandır RMS hayatımızda. Kısaca tekrar hatırlatmak gerekirse, Dökümanlarımızın isteğimiz veya kontrolümüz dışında başkalarının görmesini, çıktı almasını, editleyebilmesi vb… engelleyebildiğimiz veya belirli bir zamanda diliminde işlem yapabilmesini sağladığımız( 1 gün sonra kullanama gibi) Microsoft’ un bize Saas olarak sunduğu bir servis. Microsoft Azure RMS sayesinde dökümanlarımız nereye giderse gitsin sizin verdiğiniz izinler de döküman ile beraber taşınmış olur.

Bu servisin Azure paltformu üzerinde olması klasik RMS’ den bazı şeyleri ayırıyor. Buna en güzel örnek olarak IIS, SQL Server veya Ca kurulumları ile uğraşmamıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda altyapı maliyetini ortadan kaldırıyor. Kısa açıklamamızdan sonra yapılandırmamıza geçebiliriz. Detaylara yeri geldikçe değineceğiz. ( Hizmetin satın alındığı varsayılmıştır)

Hizmetimizi etkinleştirmek için https://manage.windowsazure.com adresine giriyoruz. Azure portalı açıldıktan sonra Active Directory sekmesine geliyoruz. Daha sonra ise Right Management sekmesini açıyoruz ve Activate ile hizmeti aktif hale getiriyoruz.

Hizmetimizin aktif hale geldiğini görüyoruz. ( İlerleyen bölümlerde bu menüyü inceleyeceğiz )

https://portal.aadrm.com/ ile Azure RMS portalına erişiyoruz. Mail adresimi buraya giriyorum ve RMS’ e erişebildiğimi görüyorum.

Azure Rms ile koruma sağlamak için kullanacağımız cihaza uygun tool u indiriyoruz.

Daha sonra ise klasik next next finish J

İşlem bittikten sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Kurulum adımımız bu kadar. Gördüğünüz üzere entegre etmesi son derece kolay ve hızlı . Eğer daha önce On-Promise RMS ile çalışma imkânı bulduysanız aradaki farkı çok hızlı şekilde göreceksiniz. Cihazımızı yeniden başlattıktan sonra artık servisimiz kullanabilir hale geliyor.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.