Cyberoam NG Future Ready | CR 25ing-6P Ürün İncelemesi Bölüm 1 – Ürün Kayıt Etme

, 3rd Party, Genel

Merhabalar

Cyberoam güvenlik duvarı incelememizin bu bölümünde ürünümüzü nasıl kayıt ettireceğimizi ve lisanslayacağımızı göreceğiz. Aynı zamanda aldığınız desteklerin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Cihazımıza https://172.16.16.16 ile bağlanıyoruz. Kullanıcı adı ve parolası varsayılan olarak admin dir.


Oturum açtıktan sonra System > Maintenance > Licensing tabına geliyoruz. Module Subscription Details kısmına geldiğimizde modüllerimizin unsubscribed olduğunu görebiliyoruz.


Ürünü satın aldığınızda bazen ürün lisansdan önce gelebiliyor. Bu durumda demo sürümünü kullanabilirsiniz. Tüm yazım boyunca trial lisans ile devam edeceğim! İlk olarak ürünümüzü kayıt ettirmemiz gerekiyor. http://customer.cyberoam.com sitesinden ürünümüzü kayıt edeceğiz. Eğer daha önce hesabınız yok ise Register your Appliance ile hesap oluşturuyoruz. Daha önce hesabım olduğu için ben ilgili kullanıcımla oturum açıyorum.


Daha önce sisteme kayıtlı cihazınız var ise burada görebilirsiniz. Register Appliance ile ürünümün kayıt işlemine başlıyorum.


Aşağıdaki adımda önemli olan bölüm Appliancekey. Bunu Cyberoam cihazımının System > Maintenance > Licensing > Appliance Registration Details kısmında Model Tabı karşısından bulabilirsiniz. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra Register ile cihazımızı kayıt ediyoruz


 

Başarı ile kaydımızı tamamladık. Subscribe ı tıklıyoruz.


 

Daha sonra deneme sürümlerini aktif ediyoruz.


Cyberoam cihazımıza döndüğümüzde Synchronize ile değişikliği algılamasını sağlıyoruz ve deneme sürümümüzü aktif olduğunu görüyoruz.


Cyberoam lisanslama mantığından kısaca bahsedecek olursak. Cihazı satın aldığınızda, bu cihaz tamamen size ait oluyor, fakat firma sizin için sürekli web and Applcation filter, IPS, Anti Virus, Anti Spam için güncelleme yollar. Cyberoam da güncellenen modüller için lisans parası ödüyorsunuz.

Güncelleme gerektirmeyen diğer modülleri ise her zaman kullanabilirsiniz. Firewall kuralları, Nat, Pat, VPN, Load Balance, Qos kurallarınız her zaman çalışır. Lisans bittiğinde ne olur diye soracak olursanız örneğin, Twitter yasaklamıştınız, lisans bitimi ile açılır, yani yasaklama kuralı var ise çalışmaz. Eğer kuralı kendiniz yazdıysanız bu kural çalışmaya devam eder!

Cyberoam’ da support içinde lisans ücreti ödüyoruz. İki çeşit destek alabiliyoruz, 8×5 veya 7×24. 8×5 support zorunlu aldığımız bir destek, yani siz IPS için lisans alacağım deseniz de yanında 8×5 support da gelmektedir. 8×5 aynı zamanda cihaz garantisi anlamına da gelmektedir. Yani lisansınız yenilendiği sürece cihazınız garanti kapsamındadır. Garanti kapsamında cihaza bir şey olursa DMZ bilişim ile iletişime geçtiğinizde ya size aynı ürün gönderilir veya bir üst model verilir. (Alt sürüm cihazının yedeğini üst sürüme uygulayabilirsiniz!) Yurtdışından ürününüz geldiğinde ise tekrardan ürününüz konumlandırılıyor.

7x 24 support aldığınızda ise Cyberoam satın almış olduğunuz cihazın aynısından DMZ bilişim e bir tane daha gönderiyor.Bu cihaz ne kullanmak için ne de satmak için, tamamen yedekleme amaçlı olarak verilmektedir.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.