Windows 10 Verilerinizi Güvenle Microsoft Azure’ a Yedekleyin

Merhabalar,

Windows 10 işletim sistemli makinalar hayatımızda yerini almaya başladı. Elbette ücretsiz olarak geçiş bu sürecin hızlanmasına etken oldu. Bu yazımızda aslında en önemli diyebileceğimiz konulardan birine değineceğiz, veri güvenliğinin en önemli unsurlarından biri olan yedekleme. Bildiğiniz gibi kişisel veya şirket olsun tüm yapıların en önemli sermayesi veridir. Felaket anında her şeyini kurtaran ve maalesef sadece yedekten verilerini dönemediği için iflasını veren birçok firma mevcut. Bu yazımızda ise verimizin güvenliğini bir kat daha arttırmak için Microsoft Azure Backup hizmetini nasıl konumlandırabileceğimizi göreceğiz.

Not: Önceki yazılarımda detaylı olarak servisleri açıkladığım için tek tek buraya buradan geliriz. Burayı tıklarız tarzında açıklamalar yer almayacaktır !!

Microsoft Azure hesabınızda oturum açtıktan sonra Recovery Services hizmetine geliyoruz.

İlk olarak yeni Backup Vault oluşturmamız gerekiyor. Region olarak Türkiye’ ye yakın lokasyon seçmenizi tavsiye ederim.

Backup Vault oluşturulduktan sonra, Protect On-Premises Workloads altında adım adım ne yapacağımızı görebiliyoruz.

Microsoft için en önemli unsur verinin güvenliği ve verinin güvenli bir şekilde Azure veri merkerlerine gönderilmesidir. Bu sebepten dolayı işlemlerimize başlamadan önce sertifika işlemlerini tamamlamalıyız. Bunun için Windows Software Development Kit indirmemiz gerekiyor( Windows 10 içinde kullanılabiliyor). İndirme linkini aşağıda bulabilirsiniz.

https://msdn.microsoft.com/en-us/windows/desktop/bg162891.aspx

Kurulumu tamamladıktan sonra lokal sertifikamızı oluşturuyoruz. Bunun için C:\Program Files (x86)\Windows Kits\8.1\bin\x64 dizinine geliyoruz. Çalıştırmamız gereken komut dizini şu şekilde

makecert.exe –r –pe –n CN=win10hdbackup –ss my –sr localmachine –eku 1.3.6.1.5.5.7.3.2 –len 2048 –e 01/05/2017 win10hd.cer

Daha sonra oluşturduğumuz sertifikayı Backup Vault içerisinde Manage Certificate diyerek gösteriyoruz.

Adımları tamamladıktan sonra yedeğimizi alabilir hale geliyoruz. Yedek için aşağıdaki agent kurulması gerekiyor. İlgili agent i aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://download.microsoft.com/download/A/3/1/A316772A-B7FD-4FC9-BA1A-9759B614F304/WABInstaller.exe

Herhangi bir ayarı değiştirmeden kurulum işlemini tamamlıyoruz.

Register işlemimizi tamamlamak için vault Credentials’ i bu adımda göstermemiz gerekiyor.

Burada unutmamanız gereken nokta ise vault Credentials ın 2 gün süre ile geçerli olmasıdır. Sorun yaşamak istemiyor iseniz yukarıdaki adımda yapmış olduğumuz sertifikasyon işlemlerini hatasız olarak tamamlamanız gerekmektedir.

Download vault credentials ile işlemimize başlıyoruz.

Vault credentials gösterdikten sonra aşağıdaki gibi yapılandırmamız gözüküyor ise doğru yoldasınız demektir J

Verilerimiz Microsoft Azure veri merkezlerine şifrelenerek gönderileceği için minimum 16 karakterli bir parola(passphrase) girmeniz gerekmektedir. Ya da generate ile otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Bu parolayı unutmayınız veya kaydetmeyiniz! İlerde parolayı unutma durumunda Microsoft’dan verilerime parolayı unuttuğum için ulaşamıyoruz dediğinizde hiçbir sonuç alamazsınız.

Windows 10 makinam artık Backup alma için hazır hale geldi.

Sunucu tarafında System State Backup alan arkadaşlar var ise arayüz tanıdık gelmiş olabilir. Schedule Backup ile hangi verilerimin yedekleneceğini ve zamanlamalarını burada belirteceğim.

Add Items ile yedeklemek istediğimiz klasör veya dosyalarımızı burada belirtiyoruz veya Exclusion Settings ile şu klasör yedeklensin fakat o klasör içerisindeki şu doküman yedeklenmesin gibi ayarlama yapma imkânına sahipsiniz.

Günlük veya haftalık olarak yedekleme opsiyonuna sahipsiniz. Günde maksimum 3 kere yedek alabiliyorsunuz.

Bu adımda Backup kopyalarımızın ne kadar tutulacağınızı belirtiyoruz. Şirket politikasına ve korunacak verinin önemine göre bu durum değişkenlik gösterecektir.

Tüm konfigürasyondan sonra işlemimiz bitiyor.

Yedek alma işlemimizi başarı ile gerçekleştirdik.

Microsoft Azure panelimize de yedeğini aldığımız Windows 10 makinamızın Protected Items altına geldiğini görüyoruz

Yedekten geri dönmek için ise Windows 10 makinamız üzerinde yer alan Windows Azure Backup tool içerisinde recovery sekmesinden yararlanıyoruz.

Yedek aldıktan sonra ben bilgi isimli Word belgemi yanlışlıkla sildim J En son adlığım yedeği seçtikten sonra ilgili dosyamı veya dökümanımı bulduktan sonra seçiyorum ve next ile devam ediyorum.

Veriyi aynı lokasyona veya farkı bir yere almak isterseniz buradan seçebilirsiniz. Eğer bu verinin aynısı var ise üstüne yaz vb.. seçenekleri buradan ayarlayabiliyoruz.

İşlemimiz bittikten sonra tool üzerinde işlemin başarılı olduğunu görebiliyoruz.

Neden Microsoft Azure Backup Kullanmalıyım ?


  • İlk olarak Microsoft Azure veri güvenliğine önem verir demiştik. Yapılandırmamızda oluşturduğumuz parolayı kaybedersek Microsoft’ da dahi bu anahtarın olmadığını söylemiştik. Aslında bu bankadan özel kasa kiralamak gibi bir şey. Tüm verileriniz şifreli bir şekilde Azure veri merkezlerine gönderilir. Yani verilerinizin dinlenmesi durumu ortadan kalkar.
  • Microsoft Azure veri merkezleri bölgesel felaketleri de göz önüne alarak koruma sağlamaktadır. Yani Local redundant seçeneği seçilir ise verinizin 3 kopyası oluşturulur ve sorun olması durumunda hep üçe tamamlanır. Aynı zamanda Geo redundant seçeneği ile verileriniz 6 kopya şeklinde farklı kıtalara yedeklenir. Bu durum çoğu yedekleme cihazının veya kurumun sağlayamayacağı hizmettir.
  • Azure Backup firmalar için Off-site backup dediğimiz backuplamadır. Yani yedeklerimizin şirketimiz dışına çıkarılmasıdır. Bu bize yangın, sel (felaket durumlarında ) verilerimizin güvende olmasını garanti eder. Aynı zamanda kaybımızın minimum seviyede olmasını sağlar.
  • Çoğu yedekleme ürünlerine göre çok daha ucuzdur.

    Microsoft Azure Backup Ücretlendirme Nasıl Yapılır ?

Azure Backup’ un en temel farkı veri transferinden ücretlendirme alınmamasıdır. Verileriniz yaklaşık olarak %30 – %40 oranında sıkıştırılarak yedeklenir. Local Redundant seçeneği ile yedeklemeyi seçerseniz her Gb başına 0.0552 Tl ödüyoruz. Eğer Geo Redundant seçilir ise Gb başına 0.1104 TL ödüyoruz( fiyatlandırmalar değişebilir, dökümanın yazıldığı tarihte bu şekildeydi J)

Örnek ile açıklamaya çalışayım tabloları kontrol ettiğinizde daha anlaşılır hale gelecektir. Ücret hesaplamada basit bir denklemimiz mevcut

Toplam HDD Boyutu + ( Korunan Veri * 0.0552) şeklinde hesaplamamızı yapıyoruz.

Örneğin, bizim 300 Gb HDD var ise ve 50 Gb dosya/Klasör Local Redundant olarak korunacak ise şu şekilde hesaplıyoruz.

23+(50*0.0552) = 25,76 TL /Ay ( Bu örnek Windows Server 2012 Files / Folder içindir )

Aşağıdaki tablolar size hesaplama konusunda yardımcı olacaktır;

bck

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Hasan Dimdik

Kaynaklar:

https://azure.microsoft.com/tr-tr/blog/azure-backup-announcing-new-pricing-model-for-tco-reduction/

http://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/details/backup/

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/backup-configure-vault/

http://azure.microsoft.com/tr-tr/services/backup/

https://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/bfsktky3(v=VS.110).aspx

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.