Monitor Your Backup With Microsoft Operations Management Suite

Merhabalar,

İlk bölümümüzde genel hatları ile Microsoft Operations Management Suite ürününden bahsetmiştik. Bu bölümümüzde ise Solutions sekmesinden eklediğimiz Backup Solutions özelliği ile yedeklemelerimizi nasıl monitor edebileceğimizi göreceğiz. Ürünümüze baktığımız zaman aslında en temel amaçlarından birinin tüm raporlamaların tek bir platform üzerinden yapılmasını sağlamak olduğunu görüyoruz. Tüm BT çalışanları tek yerden tüm yapıda olan biteni izlemek ister. Bu bölümde de kaç sunucuyu yedekliyoruz veya kaç Mb veri yedekliyoruz gibi bilgileri görmeye ihtiyacınız var ise nasıl aksiyon alacağımızdan bahsedeceğim. Ürünümüzü tanımaya uygulama ile devam edelim.

Aşağıda hali hazırda daha önceden Microsoft Azure ortamına yedeklemiş olduğum veri olduğunu görüyoruz. Biz adım adım bu raporlamayı nasıl yapacağımızı görelim. İlk olarak aşağıdaki linkten oturumumuzu açalım;

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/operations-management-suite/overview.aspx

 

Oturum açtıktan sonra aşağıdaki gibi bir panel sizi karşılıyor olacak.

 

 

Bu bölümümüzün amacı Microsoft Azure’ a nasıl backup alınırı göstermek olmadığı için anlatım içerisinde yer almayacak fakat detaylı bilgi için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

https://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/backup-configure-vault/

http://azure.microsoft.com/en-us/services/backup/

Yedekleme için ben OMS-Bck isimli Recovery Services oluşturdum.

 

 

Tekrar OMS platformumuza geri dönelim. Oluşturmuş olduğum Recovery Services leri aşağıda görebiliyorsunuz. Recovery Services hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/backup-configure-vault/

Biz örneğimizde OMS-Bck kullanacağız.

 

Save dedikten sonra 1 sunucumuzun register olduğunu bize belirtiyor. Fakat yedekleme işlemi yapmadığımız için herhangi raporlama alamadık.

Örnek olması amacı ile backup alalım.

 

Ben örneğimde C:\sertifika\ altındaki dökümanlarımı yedekleyeceğim.

 

 

İşlem tamamladıktan belirli bir süre sonra artık verilerin Microsoft Operations Management Suite de raporlandığını görüyoruz.

Microsoft Azure Platformuna bağlandığımızda da bu verileri görebiliyoruz. Fakat çok büyük yapınız olduğunu varsayalım. Birçok uygulamanız ve herbirinin izlenmesi gerekebilir. Her biri için ayrı ayrı bağlanmak yerine tek adımda tüm yapınızı izleyebilirsiniz.

 

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.