Ad Modify Aracı Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar ;

Bugün sizlere çok da yeni olmayan bir tool dan bahsetmek istiyorum . Uzun zamandır sektör içerisindeyseniz zaten AdModify aracını duymuşsunuzdur.Windows Server 2003′ den beri hayatımızda ve hala kullanılmaktadır.  Bu Program ne yapar , neden hala kullanmalıyız diye soruyor olabilirsiniz ? Bunun en önemli sebebini şu örnekle açıklayabiliriz;  kullanıcının departman bilgilerinin girmediğinizi varsayalım, yönetim artık bu bilgilerin girilmesini istiyor. Tek bir kullanıcı için bu durum çok kolay fakat yüzler veya binlerce kullanıcının olduğunu düşünün işte bu noktada AdModify aracı hayat kurtarıcı rol üstleniyor. Programın kullanımını örnek üstünde görelim.

Programı indirdikten sonra açıyoruz.

1

Son derece sade bir arayüz bizi karşılıyor.  Modify Attributes seçeneği ile işlemimize başlıyoruz.

2

Kullanıcılarımızın bilgilerinde herhangi bir şey olmadığını görüyoruz, senaryomuz gereği web page yazan yerde www.hasandimdik.com yazmasını istiyorum veya daha geniş kapsamlı düşünürsek Aynı OU altındaki kullanıcılarınızın aynı anda  Office , Telephone Number vb… gibi değiştirilmesi de talep edilebilir.

3

Program açıldıktan sonra Domain List altından ilgili domain i seçiyoruz ve yeşil ok u tıklıyoruz.

 

4

Evet Ad hiyerarşi bilgilerim geldi.Örneğimi uygulamak için test ou su yarattım ve test OU da yer alan kullanıcılara yukarıdaki belirlediğimiz ayarı uygulayacağız. İlk olarak ilgili OU seçiyorum ve Add To List i seçiyorum

 

5

Seçmiş olduğumuz OU içerisindeki kullanıcıların listelendiğini görüyoruz. Select All ile bütün kullanıcılar için işlem yapabilirim veya tek tek seçebilirim. Bu tamamen size kalmış .Daha sonra Next diyerek devam ediyorum.

 

6

Açılan Menu de ilgili Tab içerinde değişiklik yapmak istediğim bilgiyi giriyorum ve değişikliğin uygulanması için Go diyorum.

 

7

 

Tekrar kullanıcılarımın bilgilerini açtığımda yapmış olduğum değişikliğin uygulanmış olduğunu görüyorum.Bu şekilde sizde ihtiyacınıza göre yüzlerce kullanıcı üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Not: Panel üzerinde bazı ayarları kullanamıyorsanız problem olduğunu düşünmeyiniz.Program Windows Server 2003 zamanında yapıldığı için,bazı ayarları değiştiremiyoruz. Fakat genel anlamda hala Windows Server 2012 R2 üzerinde bir çok değişikliği yapabiliyoruz.

 

8

Varsayalım yanlışlıkla bir ayar yaptınız eliniz klavyeye çarptı ve saçma sapan şeyler yazdınız ve fark etmeden uyguladınız. Bu durumda Undo Changes seçeneğini kullanarak yaptığınız hatalı değişikliği geri alabilirsiniz.

9

Açılan  menü de Browse seçeneğini tıklıyoruz.

10

AdModify klasörü içerisinde yaptığınız bütün değişiklikler xml uzantılı olarak tutulmaktadır. İlk oluşturulan xml dosyanızı seçip Undo diyoruz ve yapılan hatanın eski ayara geri gelerek düzeldiğini görüyoruz.

 

11

Yapabildiğiniz işlemler bununla kısıtlı değil ,örneğin logon Script yazmışsınızdır ve toplu olarak kullanıcılara atamanız gerekiyor , AdModify aracılığı ile bunu yapabilirsiniz.

Kaynak : http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa996216(v=exchg.65).aspx

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan Dimdik

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.