Exchange Server 2010 Sp3 Block Sender Ip (tr-TR)

Merhabalar ;

Bu dökümanda şirketimize gelen ve spam olduğundan şüphelendiğimiz maili Ip bazlı olarak nasıl bloke edeceğimizi göstereceğim. Aşağıda gelen maili görüyorsunuz. Türk Telekom tarafından gönderilmiş :)))) Zaten mail içeriğindeki karakterlere baktığınızda yazı karakterlerindeki bozukluk şüphe duymamıza sebep oluyor.

image001

 

 

Exchange Server tarafında bu durumu incelemek için Microsoft Exchange Troubleshooting Assistant aracını kullandım. Bu adımda Recipients kısmına maili alak kişinin mail adresini yazıyoruz. Sender kısmında ise gönderen kişinin mail adres bilgilerini giriyoruz , Subject kısmında ise mailin konusunu yazıyoruz  .Konu kısmındadaki bütün heryeri yazmadım, ayırtedici olan belirli bir yeri yazmam yeterli. Son olarak ise zaman aralığını belirtiyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

image002

Sorgumuz sonucu aldığımız cevabı kısaca inceleyecek olursak gönderenin efatura@turktelekom.com :) ve Client Ip olarak 14.165.23.67 hatta client hostaname mail.com gözüküyor. Whois ile incelediğimizde Vietnam’ a ait ip olduğunu görüyoruz. Bu ip’yi veya ip bloğunu engellemek isterseniz de şu metodu izlemeniz gerekmektedir.

 

image003

 

image004

 

İlk olarak Hub Transport üzerinde Anti-Spam’a geliyoruz ve Ip Blok List üzerinde işlem yapmak isteğimizde işlem yapabileceğimiz bir yerin olmadığını görüyoruz. Shell Shell Shell :))

 

image005

Hemen Exchange Powershell açıyoruz . İlk olarak

Get-IpBlockListEntry komutunu giriyoruz ve daha önce ip bloke ile ilgili bir ayarımız olmadığını görüyoruz.
Add-IpBlockListEntry -IPAddress 14.165.23.67 ile bloke etmek istediğim ip belirtiyorum. Get-IpBlockListEntry komutu ile tekrar kontrol ettiğimde süresiz şekilde bloke etmiş olduğumu görüyorsunuz. Daha fazla aksiyon yapmak istiyorsanız ;
http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb124912(v=exchg.141).aspx    linkini inceleyebilirsiniz.

 

 

image007

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.