Kaspersky Endpoint Security Client Kurulumu

, Genel

Merhabalar ;
Kaspersky Client kurulumu hakkında hazırlamış olduğum dökümanı sizlerle paylaşmak istedim.
İlk olarak aşağıda Programımızın arayüzünü görüyoruz ve iki yeri dikkat ettiyseniz 1, 2 ve 3 diye ayırdım . İlk olarak gri renk tonundan bahsetmek gerekirse, buradaki kullanıcılar henüz programın kurulmadığı ve herhangi bir atama yapılmadığı anlamına gelmektedir. Client kurulumunda dikkat etmemiz gereken ilk nokta burasıdır. Eğer client a kurulum yapacaksanız Unassigned Computers altındaki bilgisayarları Managed Computers altına taşımamız gerekiyor.Kısaca Gri olan yerler yönetilemez. Bu adımın nasıl yapılandırılacağını gösteriyor olacağım.

image001

image002

Henüz yönetilebilen alan altına olmayan bilgisayarı bulmak için Unassigned Computers > Search açıyoruz. Aşağıdaki panelde aramak istediğimiz bilgisayarın ismini Computer Name kısmına giriyoruz veya isminden emin değilsek örneğin D* şeklinde yazıp D harfi ile başlayanları getirmiş oluyoruz. Ve bu adımdan sonra yapmamız gereken ise ilgili bilgisayarın üstündeyken Mouse sağ tıklayıp All Tasks > Move To Group ve daha sonra ilgili gruba alıyoruz.

image003 image004

 

Test amaçlı Virus-PC oluşturmuştum ve uzaktan virüs programını bu makinama kuracağım. Yukarıda nasıl search edip makinamı arayıp bulacağımdan bahsetmiştim. Şimdi ise nasıl kurulum yapacağımızı görelim. Kurulum yapmak istediğimiz bilgisayarı sağ tıklayıp install application seçiyoruz.

image005

Bu adımda iki tool kurmamız gerekiyor. İlki Kaspersky Security Center Network Agent. Eğer bu adımı yapmadan direk virüs programı kurulumuna geçebilirseniz kurulumda başarısız olacaksınız. Network Agent Kurulumu ile devam ediyoruz.

 

image006

 

Aşağıdaki adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.

image007

 

Karşımıza kullanıcı adı kısmı geliyor Bu adımda dikkat edilmesi gereken iki nokta var;

1)      Workgroup Bilgisayarı ise: Administrator hesabı aktif hale getirilmelidir.(Lokal Admin ! )

2)      Domain Bilgisayarı ise : Admin hakkına sahip bir kullanıcı olması gerekmektedir.

image008

Bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz. Zaten kurulum bitince Restart etmemiz gerektiğini söylüyor.

image009

Eğer yukarıdaki adımda bilgisayarı Managed Computers altına almayı unuttuysanız bu adımda Move unassigned computers to the group dedikten sonra ilgili gruba alabilirsiniz. Burada daha fazla grup oluşturmak isterseniz Managed Computers üzerinde sağ tıklayıp New > Group demeniz yeterlidir.

image010

 

Evet diğer adıma geçtim kurulum yapmak isterken aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştım bu hatayı almamızdaki olası iki sebep şudur ;

1)      Güvenlik duvarınız açık konumdadır (Güvenlik Duvarı Kapalı Konumda olmalıdır )

2)      Local admin hakkınız yoktur. Burada Domain admin hakkı ile karıştırılmamalı. Bunun için Local admin hakkına sahip bir kullanıcı yaratılmalıdır veya ilgili kullanıcıya bu hak verilmelidir.  (Workgroup için)

3)      Domain kullanıcıları için admin hakkına sahip kullanıcının şifresini biliyor iseniz kullanıcı adı ve parolasını yazmanız yeterlidir.

4) Son olarak ise daha önceden kurulmuş virüs programları varsa kaldırılmalıdır.Özellikle Norton gibi programları kullanıyorsanız unistaller tool unu kullanmanızı öneririm.

image011

 

Yukarıdaki dediğim ayarları yaptıktan sonra adımları tekrar ettiğinizde kurulumda herhangi bir problem ile karşılaşmayacaksınız.

image012

İlk adımımızda Network Agent kurulumunu gerçekleştirmiştik. İkinci adımımızda ise Kaspersky Endpoint Security 10 for Windows Kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bunun için ilgili bilgisayar üzerinde sağ tıklayıp install application seçiyoruz ve aşağıdaki panel açılıyor.  Kaspersky Endpoint Security 10 for Windows seçeneği ile devam ediyoruz.

image013

 

Bu adımda lisans seçiyoruz herhangi birini seçebiliriz ve devam ediyoruz.

image014

Network Agent kurulumu yaparken bildiğiniz üzere hasan kullanıcısı ile devam etmek istemiştim fakat Local Admin hakkı olmadığı için işlem başarısız olmuştu. Burada administrator kullanıcısı veya bu hakka sahip bir kullanıcı seçiyoruz gerekli yerleri dolduruyoruz ve devam ediyoruz. Eğer bu bilgisayar domain’ de bulunan  bir bilgisayar olsaydı etkialanı\kullanıcı adı şeklinde yazmam gerekecekti

image015

Buradan bilgisayarımı hangi Managed Computers altında görmek istiyorsak seçiyoruz ki yukarıda zaten bahsetmiştim.

image016

Evet başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleştirmiş olduk.

image017

Client makinama geldiğimde ve lisans kısmından lisansımın başarılı şekilde aktif hale geldiğini görüyorum.

 

image018

Umuyorum Yararı Dokunmuştur

Hasan Dimdik

Leave your vote

1 point
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.