Exchange Server 2010 SP3 Active Manager Failed to Mount Database

Merhabalar ;

Bu yazımda sizlere Exchange Server üzerinde alabileceğiniz olası hataların birinden bahsetmek istiyorum.Kısaca yapımdan bahsedeyim, yapımda 1 adet DC var Windows Server 2008 R2 Standart ve 2 adet exchange server için oluşturulmuş Windows Server 2012 R2 Datacenter mevcut. exch1 isimli sunucumda Typical kurulmuş Exchange Server var ve Mbx2 isimli sunucumda sadece mailbox rolü kurulmuş Exchange Server mevcut. Başıma gelen olaydan bahsetmek gerekirse , Exchange sunucularımı sp3 güncellemesini yaptım ve yaptıktan sonra mailbox rolü kurulmuş olan sunucuma database ekleyip mount etmek istediğimde aşağıdaki hatayı aldım(varolan database de unmount konuma gelmişti). Bu hatayı düzeltmek için şu adımları izlememiz gerekiyor;
daghata

dag7

Exchange sunucu üzerinde database eğer mount hale gelmiyor ise ilk kontrol etmemiz gereken yer information store services dir. Çünkü mailbox,public folder lardan bu servis sorumludur.

run > services.msc > Microsoft Exchange information Store açıp kontrol ettiğimde çalışmadığını gördüm ve  start dediğimde aşağıdaki  hatayı aldım. Sanki local security policy ile ilgili bir sıkıntı yaşıyor gibiyiz.  Bunun sebebi ise exchange sunucularımız için audit ve security log izinlerinin verilmemiş olmasındandır. Hemen bir kontrol edelim 

dag3

Problem yaşadığınız sunucu üzerinde   Local Security Policy  açıyoruz ve aşağıdaki adımları izliyoruz ;
Local Policies > User Rights Assignment > Manage auditing and security log buraya geldiğimizde  Local Security Settings altında Administrators &  Exchanges Servers görmemiz gerekiyordu fakat Exchange Servers olmadığını görüyoruz , Add user or Group  açarak Exchange Servers ekliyoruz.

dag4

dag5

Daha sonra ise sunucumuzu restart ediyoruz ve tekrar  Microsoft Exchange information Store kontrol ediyoruz , sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. İlgili mailboxdatabase tekrar mount etmeyi deniyorum ve sorunsuz bir şekilde mount konuma geliyor.

dag6

Umuyorum Daydası Dokunmuştur

Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.