Windows Server 2008 R2 Dhcp Server Split Scope

Merhabalar;
Bu dokümanda sizlere Dhcp split scope nedir ve nasıl yapılandırabiliriz i açıklayacağım. Kullanma amacınız hata toleransını sağlamak olabilir. Büyük ölçekli şirketlerde yük dengelemesi açısından büyük avantaj sağlar ve bu genelde  80/20 kuralı olarak adlandırılır. Bu sayede ip lerin belli aralığını bir sunucudan belli aralığını ise diğer sunucudan dağıtmamızı sağlar. Bu yöntem ile bir sunucu hizmet veremez hale gelirse diğer sunucu hizmet veremeyen sunucunun yerini alır ve sunucu yeni ip adreslerini kiralayıp mevcut olanları ise değiştirilmesini sağlar. Kısa bilgiden sonra kendi oluşturduğumu yapıdan söz edeyim.


1 adet dc makinam var 10.10.10.4/8 ip sahip  —– DHCP Rolü kurulu ve scope bu makine üzerinde oluşturuldu

1 adet adc makinam var 10.10.10.3/8 ip sahip. —-DHCP Rolü kurulu ve hernagi bir ayarlama yapılmadı.
İki server arasında iletişim olduğundan emin olunuz. Firewall vs… etkenleri kontrol ediniz. Hadi artık başlayalım.

Dc makinam üzerinde (Scope’u oluşturduğum Dhcp Server) ben bir scope yarattım aşağıda gördüğünüz üzere scope [10.0.0.0] wiki isimli ve kendime göre router,dns ,domain name bilgilerimi girdim.
1

Daha sonra ise adc makinam üzerinde dhcp server rolünü kurdum fakat üzerinde gördüğünüz üzere herhangi bir yapılandırma yapmadım ve scope oluşturmadım. Zaten split scope’u bir sunucu üzerinde yapılandırmam yeterli olacaktır.

2

Tekrar dc makinama geldim ve scope > Advanced > Split-Scope a geldim.

 

3

Burada additional Dhcp Server göstermemiz gerekiyor yani dc02 olan makinamı çünkü ikinci Dhcp Server orada kurulu

4

Following  is the Exclusion IPv4 Address Range altında Dhcp Server ların dağıtacağı ip aralığını göstermektedir. Genelde 80/20 kuralı tercih edilir.

 

5

 

Burada ise bir client ip istediğinde hangi DCHP Server önce Offer yapacağını belirliyoruz.  Benim host dhcp server 100 ms geç teklifte bulunacak.

6

Ve mutlu son ayarlarımız artık aktif halde.

7

Bildiğiniz üzere Windows server 2008 r2 üzerinde failover özelliği yok bu sebep ile split scope yapılandırabilirsiniz. Windows Server 2012 ile birlikte Dhcp Server Failover mevcuttur.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.