UBUNTU 14.04.4 SSH Yükleme Sorunu ve Çözümü

, Genel

Merhaba ,

Ubuntu 14.04.4 kurulumunu varsayılan olarak kurduğunuzda bildiğiniz üzere SSH seçmezseniz yüklenmiyor. Bende ihtiyaç dahilinde yüklemek istedim ve bu yazıyı yazdığıma göre elbette hata alıp yükleyemedim J Bende bu küçük ipucu tadında yazıyı yazmaya karar verdim. Kısaca aşağıda bu sorunu nasıl giderdiğimi bulabilirsiniz.

İlk olarak apt-get install openssh-server ile kurulumu yapmak istedim fakat aşağıda gördüğünüz üzere iki servise bağlı olduğunu söylüyor ve yüklememe izin vermiyor

Bende ikinci adım olarak openssh-client yüklemek için apt-get install opensshclient komutunu çalıştırdım bu sefer de Unable to Locate package opensshclient diye bir hata Verdi. Sonra bana diyolar niye Microsoft Seviyorsun ,en azından bu kadar trip atmıyor.

Unable to Locate package hatası aslında bildiğiniz üzere repository den kaynaklı bir hata.

Vi /etc/apt/sources.list komutu ile Repository e girdim . Elbette bu işlemleri yapmak için sudo hakkınızın olması gerekiyor. Daha sonra #Yeni1 ve #Yeni altındakileri repository e ekliyorum. Buraya bunların yazmamamın sebebi ileride bu reponun da değişebilicek olmasıdır.

Sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade ile gerekli güncellemeleri yapıyorum.

Sudo apt-get install openssh-client=1:5.9p1-5ubuntu1 ile ilgili paketi yüklüyorum( siz daha güncel bir sürümünü de yükleyebilirsiniz)

Son olarak da sudo apt-get install openssh-server ile işlemimi tamamlıyorum.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan Dimdik

Enterprise Mobility MVP

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.