AmpliTrain ile Spor Yapmak

, Genel

Merhabalar,

Uzun zamandır Spor yapan biri olarak yeni birşeyler denemek istedim ve Fitpoint Spor salonunda Amplitrain ile karşılaştım. Denemek istediğimi belirttiğimde kabul ettiler ve özel hoca tahsis ettiler. Bu yazımda da yaşadığım deneyimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Fitpoint Nedir?

EMS Sisteminin yanında EMA patentini alan tıbbi egzersiz cihazıdır.

EMS  (Elektrikli Kas uyarımı) Kaslarımızın çalışması, merkezi sinir sistem tarafından oluşturulan uyarılarla sağlanır. EMS ile 0-100 KHZ elektrik frekansı motorları uyarark merkezi sinir sisteminden bağımsız olarak kasılmasını sağlar.

EMA ( Elektrikli kas Aktivasyonu)  ise, EMS nin tam 20 katı 0-2000 KHX elektrik frekansı ile, motorik sinirleri uyarmadan direkt olarak kas hücrelerine akım gönderir ve kas kasılmasını gerçekleştirir. Bu nedenle EMA sayesinde kaslarda hacim etkisi, derinlik etkisi ve hücre aktivasyonu meydana gelir.

Genel olarak, eklem rahatsızlıklarının temel sebebi kas kuvvetsizliği ve aşırı kullanımıdır. Fitpoint kaslarınızı, eklemlere yük bindirmeden kas ve eklem güvenliğini ön planda tutarak çalıştırır.

Bunun anlamı, normal spor ile çalıştıramayacağımız derinlikteki kas fibrillerinin bile fitpoint EMA teknolojisi ile çalıştırılmasıdır. Yapılan kliniksel  çalışmalarda, bel, sırt ve boyun ağrılarında 1 seansta %47 – 63 oranında azalma, 4 seansta ise %100 en yakın ağrılarda azalma görülmüştür. Aynı zamanda yine kliniksel çalışmalarda EMA sistemi idrar kaçırma problemlerine ve sırt ağrılarına etkin bir şekilde çözüm olmuştur. Buna ek olarak vücut şekillendirme, zindelik, postür problemleri ve genel performans artışında oldukça etkilidir.

Kaynak : http://www.fitpoint.com.tr/sample-page/fitpoint-nedir/

Size belirli oranda elektrik veriliyor dersem panik yaparsınız sanırım. Korkmayın detaylı bilgi için aşağıdaki 3.1 ve 3.2 yi okumanızı tavsiye ederim.

20160507_141122

20160507_141132

Bu işi daha detaylı incelemek isteyenler elbette olacaktır. Aşağıdaki değerler size bilimsel açıdan yardımcı olacaktır.

20160507_141142

20160507_141146

İlk olarak size özel  kıyafetler veriyorlar ve sizi ıslatıyorlar. Neden derseniz elektrik vericekler. İnanın keyifliydi. 2 Kg ağırlık ile ilk defa arka kol çalıştım ama terledim !

Yaşadığım deneyime gelecek olursan. Antremanda çok fazla ağır kaldırmanıza gerek yok. Kasın kasılma işlemini üstünüze bağlanan aparatlar elektrik akımları sayesinde üstleniyor.  Tolga Zaza hocamızdan özellikle tüm vücudumu çalıştırmasını istedim. Çok hafif ağırlıklarla çalışmama rağmen vücudumun kasıldığını hissettim. Hocamız ilk deneyim olduğu için çok da zorlamadı . Karın bölgem en fazla kasılan bölgelerimden biriydi. Bu konseptin diğer bir avantajı ise hocamızın bire bir ilgilenmesi. Bu durum hata yapma olasılığınızı da azaltıyor ve sakatlıkların önüne geçmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. 130 Kg ile squat yapan birisi olarak hiç bir ağırlık olmadan da nerdeyse aynı etkiyi aldığımı söyleyebilirim.

Spor salonu dediğimiz zaman en önemli diğer faktörler ise hijyen ve hocanın yeterliliği aklımıza geliyor. Bu konuya biraz değinecek olursak, ilk olarak hocamızın son derece bilgili olduğunu söyleyebilirim. Belirli hareketleri bilerek yanlış yaptığımda direk uyardığını fark ettim. Hijyen açısından ise son derece temiz, kendi evinizde gibi hissedebilirsiniz.  Böyle bir Salonu Kurtköy’ e kazandırdığı için Lalehan Hanım’ a teşekkür ederim.

20160507_141301

 

20160507_141351
20160507_141402 20160507_143451

Bol Sporlu ve sağlıklı Yaşam Dilerim

Hasan Dimdik

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.