Microsoft Operations Management Suite

 

Günümüz IT operasyon süreçleri içerisinde artık herşeyi tek tek kontrol etmek , sağlık durumu vb .. izlemek pekde mümkün olmuyor, hele ki Private Cloud kavramı ile artan sunucu sayıları ile bu iş daha da zorlaşıyor. Aslında Microst OMS burada devreye giriyor, ister On Promise Sunucularınız isterseniz Azure, AWS sunucularınızın sağlık durumlarından tutun, güncellemeler, uyarılar, alarmlar, süreçlerin otomatize edilmesi noktasında iş süreçlerimizi kolaylaştırmaya yarıyor ve istediğimiz her yerden ki Cloud’ un en temel amaçlarından biridir bu durum yapımızın her yerden kontrol edilebilmesini sağlıyor. Durumu kısaca özetledikten sonra ürünümüzle neler yapabiliriz i birazcık inceleyelim.

Detaylı Bilgi İçin : http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/operations-management-suite/overview.aspx

 

Tüm üyelik süreçlerinizi geçtiğinizi varsayıyorum. Sign in ile oturumumuzu açıyoruz

1oms

 

Microsoft Operations Management Suite’ de birden çok çalışma alanı yaratabilirsiniz. Aşağıdaki gibi çalışma alanımıza bir isim veriyoruz. Workspace Region önemli, saat farklarından dolayı ilerideki oluşturacağınız key kabul olmayabiliyor, bu adımdaki püf nokta ise yakın olan bölgeyi seçmeniz olacaktır. Ben örneğimde West Europe seçtim

 

İşlemleri tamamladıktan sonra görsel olarak zenginleştirilmiş bir arayüz bizi karşılıyor. Panelimizi incelemeye yavaş yavaş başlayalım. İlk olarak Settings kısmını açarak bir kaç yapılandırma yapalım

 

Overview > Settings içerisine geldiğimizde birçok işaretleyebileceğimiz alan karşılıyor, çok karışık görünsede aslında her adımda sizi yönlendiriyor. Sol altta gördüğünüz üzere Add Solutions ile işlemimize başlıyoruz. İsterseniz hemen sol taraftaki checkbox ları işaretleyip solutions ları ekleyebilirsiniz. Son olarak ise Add Selected Solutions ile bu adımımızı tamamlıyoruz.

 

İlk adımızın artık yeşil tik ile işaretlendiğini görebiliyoruz. Daha sonra isterseniz ekstra olarak Solutions lar ekleyebilirsiniz. İkinci adımımızda ise Monitor edeceğimiz sunucumuza ajan yüklemesi yapmamız gerekmektedir. Bu adımı kontrol etmek istediğiniz tüm sunucularda yapmanız gerekmektedir.

 

 

İşletim sistemi mimarinize göre ajanı indirmeniz gerekiyor. Şimdilik Windows Sunucular desteklenmektedir, fakat yakın zamanda Linux da desteklenecektir. Eğer yapınızda çok fazla sunucunuz var ise ve tüm sunucuları izlemek istiyorsanız. GPO ile indirdiğiniz programı dağıtabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yapınızda SCCM ürünü var ise paket dağıtımını bu ürün üzerinden yapabilirsiniz.

 

Ajanı indirdikten sonra kuruluma geçiyoruz. Connect the agent to Microsoft Azure operational Insights seçerek bu adımda OMS ile bağlantı kurabiliyoruz.

 

 

Connect the agent to Microsoft Azure operational Insights checkbox işaretlediğimiz için Workspace ID ve Key i bize soruyor. Yapınızda Proxy var ise Advanced seçeneğini işaretleyerek gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor.

 

Bu adımda hata alırsanız muhtemelen sebebi bölgesel ayarlardan kaynaklanmasından dolayıdır. Oralara bir göz atın derim

 

 

Kurulum tamamlandıktan sonra. Control Panel içerisinden kurulan ajanı kontrol ettiğimizde kurulumumuzun başarılı olduğunu görüyoruz.

Overview > Settings tekrar döndüğümüzde ikinci adımımızı da başarılı şekilde geçtiğimizi görüyoruz.

 

 

Son adımımızda Add logs seçiyoruz. Collect W3C format IIS log files seçiyoruz ve kaydediyoruz.

Bu adımla birlikte Microsoft Operations Management Suite raporlama yapabilecek hale geliyor.

 

 

 

 

My Dashboard seçeneğini açtığımızda kendimize göre uyarlayabileceğimiz bir sayfa açılıyor. Sayfanın altındaki customize seçerek
raporunu görmek istediğiniz seçenekleri buraya ekleyebiliyorsunuz. Çok fazla çaba sarfetmeden sayfanın sağındaki seçeneklerden seçiyorsunuz ve sayfanıza ekleniyor

 

Ekledikten sonraki görüntü aşağıdaki gibi olacaktır. Kurduğumuz ajan yapıyı öğrendikçe raporlamalar daha sağlıklı bir şekilde gelecektir.

 

 

İstemediğiniz dashboard ları çıkarabilirsiniz ve fazla kalabalık görüntüden kurtulmuş olursunuz.

Tekrar Overview tabına geldiğimizde raporlamalarımızın yavaş yavaş geldiğini görüyoruz.

 

Her seçeneği detaylı olarak inceleyebiliyoruz.

 

Örneğin aşağıda AD assessment lara ait sunucumun durumunu raporluyor. Availability and Business Continuity ile alakalı bazı sorunların olduğunu görebiliyoruz. Daha detaylı incelemek için üzerine tıklıyoruz.

 

 

Artık seçtiğimiz bölümü daha detaylı inceleyebiliyoruz. Hatta Şekilde gördüğünüz alanlarda tıklanabilir halde. Yani direk kırmızı olan bölümü tıklayıp daha da detaylı inceleme şansına sahipsiniz.

 

Bu bölümümüzde ürünü sizlere tanıtmaya çalıştım. Durumu özetleyecek olursak çok fazla çaba harcamadan, sadece yapımızı izlemek için fiziksel sunucu veya sunucular kurmadan tamamen tıklama mantığı ile SCOM ürünü kadar başarılı bir yapı izleme platformunu kurmuş olduk ve her şey tamamen bulut da. Yani sunucu çökme, sql sorunu gibi dertlerden de kurtulmuş oluyoruz. Olayın diğer boyutuna baktığımızda bu ürün için bir donanım, network, lisanslama vb dertlerden de kurtulmuş oluyoruz. Tabi unutmadan söylemekte fayda var yedek alma veya sorun olduğunda yedekten geri dönme sorununuz da ortadan kalkıyor. Bizler sadece üründen istemiş olduğumuz ortam izleme özelliğini kullanmış oluyoruz.

Umuyorum Faydası dokunmuştur

 

Hasan Dimdik | MCSE

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.