Active Directory msDs-deletedObjectLifeTime & TombstoneLifeTime (tr-TR)

Merhaba Arkadaşlar ;

Bu dökümanımızda Active Directory yapısı altında yer alan msDs-deletedObjectLifeTime ve TombstoneLifeTime arasındaki ufak farktan bahsetmek istiyorum. Aslında fark demek doğru değil ,genel olarak karıştırıldığı  nokta demek daha mantıklı. Bahsettiğimiz konuyu biraz daha anlamlı hale getirmek için şu örneği verelim ; Yapımda Hasan kullanıcım var aynı zamanda Recycle Bin özelliğim aktif. Kullanıcımı silmem gerekti ve Active Directory Users altından Sildim. Bildiğiniz üzere Active Directory de bu objeyi belirli güne kadar geri getirebiliyorsunuz . Bu noktoda ilk  msDS-deletedObjectLifetime süresi işlemektedir. Varsayılan olarak Windows Server 2012′ de 180 gün olarak gelir. Bu aslında şu demek oluyor silinen bir objeyi ilk 180 içerisinde geri getirirseniz içinde yer alan grup bilgileri, telefon bilgileri gibi attribute leri de geri getirmiş olursunuz . Fakat oldu da şartlar 185. de geri getirilmesini gerektirdi işte bu noktada obje TombstoneLifeTime süresi içine girmiş oluyor.Yani bu durumdaki bir objeyi geri getirmek istediğinizde örneğin Hasan kullanıcımın telefon bilgilerini geri getirememiş olacağım Yani Kullanıcı içerisinde yer alan attribute ler geri gelmeyecektir !
Tabiki bu değerleri değiştirebiliyoruz. Aşağıdaki adımlarda nasıl yapabileceğimizi görüyor olacaksınız.

 

image001

İlk olarak Sunucum içerisinde ADSI.Edit açıyorum. Naming Context :Configuration seçiyorum.image002

Daha sonraki adım ise Services > Windows NT bölümüne gelerek  Directory  Service‘ nin Properties açıyoruz.

image003
Gördüğünüz gibi msDS-DeletedObjectLifetime <not set> şeklinde gözüküyor.  Bu durumda Tombstone süresi Default hangi değerde ise  DeletedObject süresi de bu değerle aynıdır yani 180 gündür. Eğer siz msDS-DeletedObject süresini değiştirirseniz varsayılan olaran Tombstone süresini kullanmamış olursunuz, Tombstone süresi de bu değiştirilen değerden etkilenmez ! Varsayılan olarak Forest TombstoneLifetime süreleri aşağıda yer almaktadır ;

 • Windows Server 2000 ve Windows Server 2003 = 60 Gün
 • Windows Server 2003 Sp1 ve üstü 180 gündür.

image004

 

Aşağıda gördüğünüz gibi değeri değiştirdim yani artık 200 günlük süre içerisinde objemi geri getirdiğimde bütün attribute ile geri gelir (Active Directory Recycle Bin Özelliği Aktif olduğu varsayılıyor )

image005

ve son olarak ise  TombstoneLifetime 180 olarak gözüküyor. Yani eğer biz yukarıdaki msDs-deletedObjectLifeTime değerini 200 yapmasaydık varsayılan değer Tombstone değerine eşit olacaktı.

image006

ve gördüğünüz gibi bu değeri de değiştirebiliyorum.

image007

 

Yukarıdaki anlattıklarımı kısaca toparlamak gerekirse silinen bir obje DeletedObject olarak varsayılan değer kadar bekletilir daha sonra ise obje Recycled Object Lifetime olarak ilgili sürece bekletilir hala Recycle Bin kullanılarak kurtarılmaya çalışılmadıysa ve ilgili süre bitti ise  garbage-collection olarak yapıdan tamamen kaldırılır.

Tavsiye : Bu değerlerin değiştirilmesi tavsiye edilmemektedir .Zaten 180 gün kurtarılmaya çalışılmayan bir obje değerli değildir. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur
Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Comment List

 • Ramazan ERDEMİR 06 / 06 / 2014 Reply

  ADSI edit kısmından tombstone life süresini değiştirdiğimiz zaman replikasyon yapılan ADC daki replikasyon süresine de etki edermi?

  Örnek vermek gerekirse Master DC ile Add DC arasındaki replikasyon bir kesintiden dolayı olmadığını varsayalım bu sürede örnek olarak 3 yıl olsun biz adsi edit kısmından süreyi 1100gün yapsak replikasyona izin verir mi?

  • admin 06 / 06 / 2014 Reply

   Birincisi zaten yapınızda Replikasyon yok ise bilgi ADC’ den Dc’ ye veya tam tersine haberleşme olmaz .Yani Orda 1000 gün değil 1 saat de olmasa önemli değil.İlk olarak Replikasyon sorununuzu gidermeniz gerekir.Ayrıca Benim bahsettiğim konunun sizin sorduğunuz konu ile alakası yok.Benim bahsetmeye çalıştığım konu Active Directory yapısından bir kullanıcı silindiğinde bunu nasıl geri getirebilirim ve o süre uzatılabilir mi ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.