Exchange Server 2010 RapidSSL Sertifika Import İşlemi

 

Merhabalar ;

Bu dökümanımda Exchange Server 2010 sunucumuza   RapidSSL sertifikasını import etme işlemlerini anlatıyor olacağım.Yaptığım uygulama tamamen gerçek sunucu üzerinde yapılmıştır. IIS tarafında CSR oluşturulmuş ve sertifika sağlayıcıdan aşağıdaki txt dosyasını aldığınız varsayılmıştır.Aşağıda da gördüğünüz gibi Kendi IIS sunucumda oluşturduğum CSR dosyamı RapidSSL’ i aldığım yere verdiğimde karşılığında bana bir dosya yolladı

image001

İlk yapmamız gereken dosyamızın uzantısını .cer olarak değiştirmek olacak. Aşağıda kendi yapımdaki olan sertifikayı görmektesiniz. (CSR olarak gördüğünüz ise benim IIS üzerinde oluşturduğum dosya,bunu Rapidssl e verdim ve onlar da bana yukarıda görmüş olduğunuz benim isteğime göre ayarlanmış sertifikamı yolladılar.)

image002

Şimdi Exchange Server tarafına geldiğimde şöyle bir problem ile karşılaşıyorum,bizim elimizde .cer uzantılı bir sertifika var fakat Exchange Server’ a import etmek istediğimde bizden uzantısı .pfx olarak istiyor. Bu adımda ilk aklınıza uzantısını .pfxolarak değiştirelim demek gelebilir ama bu işe yaramıyor. Nereden biliyorsun derseniz ben denedim :))

 

image003

Bu durum için küçük bir tool indiriyoruz, https://www.digicert.com/util   adresinden toolumuz indiriyoruz.

 

image005

 

Tool’ u kuruyoruz panel açıldıktan sonra ilk olarak import diyoruz . Daha sonra uzantısını .cer olarak değiştirdğimiz sertifikamızı burada import ediyoruz.

image006

Sertifikamıza bir isim belirliyoruz. Burada herhangi bir isim girebilirsiniz.

image007

İşlemi bitirdikten sonra panelimize sertifikamızın geldiğini göreceksiniz ve bu sertifikayı export ediyoruz. Fark etmişsinizdir export edeceğimiz sertifikanın  .pfx uzantılı olacağını belirtiyor.

image008

Sertifikamıza şifre belirliyoruz.

image009

 

ve son olarak ise sertifikamızı  herhangi bir yere export ediyoruz.

image010

 

Exchange Server 2010 EMC  panelinde Server Configuration üzerine geliyoruz ve Exchange Certificates altına .pfx uzantılı dosyamızı import ediyoruz.

 

image011

Burada alacağınız olası hatalardan en sık görüleni şudur eğer .cer uzantılı dosyanızı daha önceden MMC konsolu altındanTrusted Root Certification Authorities veya Intermediate Certification Authorities altına attıysanız bu thumbprint e ait zaten bir sertifika var hatası alacaksınız ve sertifikanızı import edemeyeceksiniz.Bunun için MMC konsolunda Certificates altındaki sertifikanızı silin ve Exchange Server EMC panelinden import edin.

image012

İşlem bitti. Eğer sertifikanız üzerinde kırmızı çarpı görüyorsanız panik yapmayın IIS restart edin.(Ben sunucuyu restart ediyorum). Gördüğünüz gibi sertifikamızı başarılı bir şekilde aldık.

 

image013

Kontrollerimizi yaptığımızda başarılı olduğumuzu görüyoruz.

 

image014

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.