Windows Server 2012 Gui To Core

Merhabalar ;

Bu dökümanımda sizlere Windows Server 2012 görsel arayüzü nasıl core haline getirebileceğimizi anlatıyor olacağım ve avantajlarından söz ediyor olacağım.
İlk olarak arayüzü kaldırmak için Powershell komut satırında ” Remove-windowsfeature -name user-interface-infra -computername [bilgisayarismi] “ komutu ile görsel arayüzü kaldırıyoruz ve komutumuzun etkin hale gelmesi için

gui1

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra görsel arayüzün yerine sadece cmd satırının geldiğini görüyoruz.

gui2

Servermanager‘ i açmak istiyorum fakat ilk başta bu pekte mümkün değil. Bunun için bileşenleri yüklememiz gerekiyor.Bileşenleri yüklemek için ;
” Install-WindowsFeature -name server-gui-mgmt-infra “ komutunu çalıştırıyoruz . Burada dikkat etmemiz gereken nokta bu komutu powershell üzerinde yazıyor olmamız gerekmektedir. Yani cmd komut satırında powershell yazıp powershell komut satırına gelmeliyiz.

gui3

Daha sonra ise powershell komut satırında “Restart-Computer” komutunu çalıştırıp sunucumuzu yeniden başlatmalıyız. Restart işleminden sonra servermanager komutunu tekrar çalıştırdığımızda sorun yaşamadan servermanager dashboardaçıldığını görüyoruz.

gui4

Şimdide kaynak tüketimini kontrol edelim. ( Uygulamamda 2 Gb DDR3 800 MHz Ram ve Core2 Quad Q8400 2.66 Ghz işlemci kullanılıştır). Aşağıda Core halindeki Ram ve CPU kullanımı görmektesiniz.

gui5

gui6

Peki tekrar Gui kullanmak istersek ne yapmalıyız ? İzlememiz gereken adım şu şekilde ;

cmd> powershell
” Add-Windowsfeature server-gui-shell “ komutu ile arayüzümüze tekrardan kavuşabiliriz. Komutumuzu yazdıktan sonra ” Restart-Computer” komutunu girmeliyiz

gui7

Sunucumuz yeniden başladıktan sonra görsel arayüze kavuştuğumuzu görüyoruz.Sunucumuzun kaynak tüketimini aşağıda görmektesiniz.

gui8

gui9

Core sürümün Avantajları
• Daha az kaynak tüketimi
• Daha yüksek performans
• Çekirdeği(kernel) küçük olduğu için daha güvenli
• Daha az update
Core Sürümün Dezavantajları
• Alışması zaman alabilir
• Görsel arayüz olmadığı için komut satırına aşina olmalıyız.
Umuyorum Yararı Dokunmuştur
Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.