Windows Server 2012 R2 Offline Domain Join

Merhabalar

Bu makalemde sizlere offline domain join işlemini anlatmaya çalışacağım. Çevrim dışı domaine katma özelliği hayatımıza Windows Server 2008 R2 ile gelmiştir. Domain controller ile iletişimimiz olmadan domaine katılabiliyoruz. Bu yapıyı genelde merkezde olmayan client lar için yapılandırıyoruz. Merkezde offline olarak domain yapısına dahil edip diğer ofiste sadece oturum açma kısmı kalıyor.

Bu özellik aslında iki adımdan meydana gelmektedir ;

1) djoin /provision : Bu komut ile client bilgisayarın hesap bilgisini oluşturmuş oluruz.

2) djoin /requestodj : Bu komut ile txt dosyasındaki bilgiler AD dizin hizmetlerine aktarılmış olur

Windows Server 2008 R2 offline join ile Windows Server 2012 arasındaki fark ise 2008 R2 yapısında DirectAccess ön yapısı hazırlanmıyordu .Windows Server 2012 ile birlikte bu özellikte gelmiş oldu. Bu yapının avantajı ise çevrim dışı domain e katılmış olan kullanıcı diğer  lokasyona götürüldüğünde yerel ağda  domain bağlantısı sağlamasa bile internet üzerinden DirectAccess bağlantısı sağlamış olmasıdır ve böylece domain e katılmış olmasıdır.. Önemli olan nokta ise bu durum Windows Server 2012 ile Windows 8 client arasında geçerli olmasıdır. Bu işlemi şu adımları izleyerek yapabiliriz.

djoin /provision /domain [etki alanı] / Machine [Bilgisayar İsimi] /SaveFile [Kopyalanacak Yer] .Bu işlemi yaptıkdan sonra  size belirtmiş olduğunuz dizin altında bir çıktı verecektir.Bu aldığınız dosyayı client bilgisayar üstünde çalıştırmamız gerekmektedir.

dj1

Eğer çalıştırdığınız komutu yanlışlıkla bir daha aynı makina isimi ile çalıştırırsanız aşağıdaki hatayı alacaksınız bu hatanın sebebi ise Active Directory’de zaten böyle bir hesabın yaratılmış olmasıdır.

dj2

Gördüğünüz gibi çalıştırmış olduğumuz komut sonucunda Active Directory Computers altında makina ismimiz görülmektedir fakat biz henüz client tarafında bir işlem yapmadık dj3

Client tarafında ise ilk önce Sever üzerinde oluşturduğumuz dosyayı client makinamıza kopyalayıp daha sonra ise  şu komut satırını çalıştırmalıyız ;

djoin /requestodj /loadfile [Dosyanın bulunduğu dizin] /windowsPath %windir% /localosdj4

Daha sonra client makinasını restart ettiğimizde etki alanımızın gelmiş olduğunu göreceğiz.dj5

Son olarak ise ethernetimizi aktif edip oturum açtığımızda domain de olduğumuzu göreceğiz.dj6

Umuyorum Faydası dokunmuştur

Hasan DİMDİK

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.