Windows Server 2012 R2 Dhcp Server Failover Yapılandırma

Merhabalar ,

Bu makalemde sizlere Windows Server 2012 ile gelmiş olan Dhcp failover özelliğini anlatacağım. Windows Server 2008 R2’de bu özellik mevcut değildi ,failover özelliğine benzer split scope mevcut du. Aşağıdaki linkten split scope inceleyebilirsiniz.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/22017.windows-server-2008-r2-dhcp-server-split-scope.aspx

Dhcp Server işletmelerin olmazsa olmazlarındandır.Bütün ağdaki bilgisayarlara ip dağıtımı , ip reservasyonları gibi işlemler buradan yürütülür. Bu sistemin durması  bilgisayarlar arası iletişimin durmasına sebep olabilir ve ağa yeni katılan bilgisayarlar ip alamazlar, aynı zamanda bildiğiniz üzere fotokopi makinaları vs.. cihazlarında bu sistemden ip aldığını düşünürsek ve büyük işletme yapısına sahip isek belkide Dhcp failover özelliğini kullanmamız büyük bir avantaj sağlar.
İlk başta yapımdan bahsedeyim.

1 adet  Windows Server 2012 R2  192.168.1.1/24 (hasan.local ) DC  / Pc ismi :  x
1 adet  Windows Server 2012  R2 192.168.1.2/24 (Domain üyesi )   / Pc ismi : y

Dhcp Server kurulumu ile başlayalım. Dashboard üzerinde Add Roles and Features diyerek kurulum adımlarına geçiyoruz.

1 ) DHCP SERVER KURULUMU ;

f1 Dhcp Server rolünü seçiyoruz ve Add Features diyerek  devam ediyoruz.f3Kurulum bittikten sonra Dashboard üzerinde Dhcp konfigürasyonumuzu tamamlıyoruz.f4

 

f6

Daha sonra New scope diyerek scope tanımlıyoruz.f7

Burada dağıtacağımız ip aralığını ve subnet bilgilerini giriyoruz. f9

Ip alan bilgisayarların aldığı ip yi kaç gün kiralayacağını belirliyoruz. Standart olarak 8 gün gelir siz yapınıza göre değiştirebilirsiniz.f10

Burada bilgisayarlar hangi gateway kullanarak internete çıkacağını belirliyoruz.f12

Dns bilgilerini girip devam ediyoruz.f13

Scope’u aktif hale getiriyorum. Dhcp Server kurulumu bu kadar. Server şu an ip dağıtabilir konumda .Daha sonra ise Domain üyesi olan ikinci Dhcp Server yapılandırıyorum. İlk yapılandırmanın aynısı olduğu için bahsetmiyorum. Sadece kurulum yapıyoruz herhangi bir scope tanımlama yapmıyoruz. Zaten failover özelliğini aktif ettiğimizde ilk server üzerindeki yapı ikinci sunucuya replika olacak.

f14

İkinci Dhcp Server üzerinde gördüğünüz gibi  herhangi bir yapılandırma yok yalın Dhcp Rolü kurulumu yaptım.

f15

2 ) DHCP SERVER FAILOVER OZELLIGI 

Dhcp Server üzerinde scope’a geliyoruz ve configure failover diyoruz.f16

Burada eğer birden fazla scope varsa hangilerinde failover özelliğini kullanacağımız seçiyoruz.Ben tek scope a sahip olduğum için devam ediyorum.f17

Burada ise hangi sunucum ile replika olacağını seçiyoruz. Benim diğer Dhcp Server’ım y isimli sunucuda bulunduğu için buraya ekliyorum.

f18

Burada Partnet Server  ip bilgisini görüyorum ve devam ediyorum.f19

Kurulumun en önemli adımına geliyoruz birazcık burası hakkında konuşalım ;

Relationship Name : Replikasyona verdiğimiz isimdir.
Maximum Client Lead Time : Örnek vererek anlatayım, Benim yapımda kiralama süresini 16 gün belirttim ve buradaki pencerede ise 1 hour olarak ayar girdim.Eğer replika sunucular arasında haberleşme olmaz ise ve 16 günlük kiralama sona ererse 1 saatlik daha ek süre vermiş oluyoruz. Yani aslında kiralama sürem 16 gün + 1 saat olmuş oluyor.
Mode : Load Balance seçersek yük dengelemesini nasıl yapacağınız soruyor ben  Local ve Partnet server a eşit olarak yük dengelemesi yapılmasını istedim.. Bu modda iki sunucuda aktif olarak çalışır.
Mode :Hot Standby seçersek sunucumuzun biri hizmet verirken diğeri hizmet vermez ta ki diğer sunucu ulaşılamaz hale gelinceye kadar. Bu modda sadece ana sunucu hizmet verir.
State Switchover Interval : Bunu aktif edersek sunucumuz ağda hizmet veremez konuma geldiğinde ne kadar süre sonra diğer sunucuyua bildirileceğini belirtmiş oluruz.
Enable Message Authentication :  Sunucular arasında failover failover replikasyon doğrulamasını yapar
Shared Secret : Failover bağlantısı replikasyonun bu şifre ile yapılmasını sağlar.

f20 f21

Yapınızdaki ihtiyaca göre yukarıdaki yöntemlerden ( Load Balance veya Hot Standby ) seçip  devam edebilirsiniz ve kurulumuzu da bu şekilde tamamlamış oluyoruz.

f22

Diğer sunucuma geldiğimde yapımın kopyasının buraya da geldiğini görüyorum. Artık failover özelliğim çalışıyor.f23

Eğer ileride scope u  silmek istersek şöyle bir uyarı alacağız . Bunun sebebi ise failover özelliğimizin aktif olarak çalışması.

f24

Yapmamız gereken scope üzerine gelip Deconfigure Failover diyoruz . Daha sonra scope u silebildiğimizi göreceksiniz.

f25

 

Umuyorum faydası dokunmuştur

Hasan Dimdik

 

 

 

 

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Comments

0 comments

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.